Kokedamy jsou snadnou alternativou oproti klasickému pěstování rostlin v květináči.
Kokedamy jsou rostlinky levitující ve vzduchu. Jejich původ není úplně objasněn, ale obecně se přijímá teorie, že kokedamy pochází z bonsají ve stylu nearai. Bonsaje byly pěstovány tak, aby jejich kořenový systém vytvořil v nádobě kompaktní pevnou strukturu a po vyjmutí z nádoby si zachoval její tvar. Po vyndání z nádoby se kořeny nechaly porůst mechem aby byla zvýrazněna jejich krása.
Kokedamy jsou snadnou alternativou oproti klasickému pěstování rostlin v květináči. Péče o ně se o tolik neliší od běžné péče o klasické pokojové rostliny. Důležitá je však pravidelná zálivka. Avšak zálivka se neprovádí konvičkou, jak jsme na to zvyklí u klasických pokojových rostlin, nýbrž namáčením/ponořením kokedamy do vody v nádobě, ideálně do misky s vodou. Jediné, na co si dát pozor je to, že mech je citlivý na chlór a tak je lepší nechat vodu odstát či předem převařit. Necháme okapat a můžeme vrátit na své místo. A jak poznáme, že je potřeba kokedamu namočit? Velmi snadno. Potěžkáme si její bal a pokud nám přijde moc lehký, tak namočíme.
Hodně záleží na zvoleném druhu rostliny v kokedamě a podle rostliny se také volí speciálně upravená směs substrátu, kde je hlavní složkou černý lepivý jíl ketonsuchi. Do lepivého jílu se přimíchávají další složky, které lepivý jíl vylehčují či obohacují o příměsy, které daná rostlina potřebuje. Kořeny rostliny se zabalí do vlhkého rašeliníku a obalí se vytvořenou směsí do tvaru koule. Ve finále se bal rostliny obalí mechem a zajistí se drátkem nebo provázkem.
Takto vytvořená mechová koule se buď zavěsí do prostoru pomocí provázku nebo se umístí na talířek či misku, kde se nechá vyniknout jeho kráse.
Kokedamy si můžete vybrat u nás v ateliéru, kde je sami vyrábíme i na zakázku dle požadavků klienta.